Primăria Iași și-a bătut joc de un proiect european de 2 milioane euro. La cinci luni după recepție, locurile de joacă au fost inundate

La cinci luni după ce au fost recepționate oficial, în așa-zisele oaze de verdeață construite de Primăria Iași în cinci cartiere au apărut deja primele probleme serioase. După ploile din ultime zile, locurile de joacă din oazele de verdeață au fost inundate și sunt neutilizabile.

Primăria Iași a calificat proiectul drept „o inițiativă ambițioasă” care „a fost finalizată cu succes”, însă specialiștii consultați de 7IAȘI susțin că fenomenul de „băltire” este cauzat ori de probleme de execuție ori de erori de proiectare. „Cauzele pot fi nerespectarea cotelor de nivel sau compactarea necorespunzătoare a solului și erori de proiectare. Adică lipsa unui studiu geotehnic adecvat sau a unui sistem de drenaj corect dimensionat”, explică specialiștii în lucrări edilitare.

Cele cinci spații au fost amenajate cu fonduri UE cu scopul declarat de a înființa în cartiere micro-parcuri, zone de odihnă cu vegetație și cu locuri de joacă pentru copii.

Costurile totale au fost de circa două milioane de euro (dublu față de valoarea inițială a contractului), iar proiectul a fost finalizat cu o întârziere mai mare de doi ani și cu nenumărate deficiențe semnalate pe parcursul executării lucrărilor. 

Primăria Iași a recepționat oficial la finalul lunii decembrie 2025 cinci spații de odihnă cu locuri de joacă noi în municipiu. Cele cinci zone incluse în proiectul „Oază de verdeață din cartierul nostru” au fost reabilitate cu aproape 10 milioane de lei. La câteva săptămâni de la inaugurare, imaginile din parcurile reabilitate sunt de coșmar. După o ploaie mai serioasă însă nu neobișnuită din punct de vedere cantitativ, echipamentele de joacă sunt inundate și nu pot fi folosite de către copii.

Proiectul derulat de Primăria Iași a presupus reabilitarea și transformarea a cinci spații din strada Prof. I. Simionescu nr. 16A (2.664 mp), strada Egalității nr. 27A (2.519 mp), strada Bradului nr. 17A (4.250 mp), strada Romană nr. 37B (1.635 mp)  și strada Butnari nr.13A (1.673 mp).

Echipamente sub apă la prima ploaie serioasă

De exemplu, după ploaia din 2 iunie, echipamentele din spațiul situat în strada Prof. I. Simionescu erau complet inundate, după cum se poate observa și din pozele surprinse.

Niciunul dintre echipamentele montate nu putea fi folosit, apa băltind în preajma acestora.

Apa provenită din precipitați și care nu s-a scurs imediat poate provoca defecțiuni la echipamentele din parc, lucru care se pare că nu a fost prevăzut în proiectul recepționat de municipalitate.
Aceleași probleme au fost și la celelalte spații recepționate la finalul lunii martie.

Specialist: „Combinație între deficiențe de execuție și erori de proiectare”

În condițiile în care cantitatea de precipitații nu a fost una anormal de mare, situația din parcurile reabilitate este cu atât mai ciudată. 7IAȘI a consultat un specialist în construcții edilitare, care a arătat care sunt cauzele care pot duce la problemele apărute în spațiile de joacă reabilitate de primărie.

„Băltirea apei într-un loc de joacă nou indică de obicei o combinație între deficiențe de execuție, cum ar fi nerespectarea cotelor de nivel sau compactarea necorespunzătoare a solului și erori de proiectare. Adică de lipsa unui studiu geotehnic adecvat sau a unui sistem de drenaj corect dimensionat. Principalele cauze specifice includ, printre altele, lipsa sau colmatarea drenajului. Dacă proiectul nu a inclus un sistem de drenaj, tuburi de dren, straturi de pietriș, sau dacă acesta a fost executat greșit, apa nu se poate infiltra în pământ. O altă cauză ține de pante și cote greșite. Terenul nu a fost nivelat cu pantele corecte pentru a ghida apa spre rigole sau zonele de scurgere, creând „buzunare” unde apa stagnează. O altă cauză e compactarea excesivă a solului. Utilajele grele pot tasa excesiv solul în timpul construcției, creând un strat impermeabil care nu mai permite apei să se absoarbă. Se poate ajunge aici și din alegerea greșită a materialelor. Un strat suport necorespunzător poate duce la îmbibarea cu apă și formarea noroiului, a menționat specialistul consultat de 7IAȘI.

Primăria Iași:o inițiativă ambițioasă finalizată cu succes”

După recepționarea proiectului, reprezentanții Primăriei nu s-au oprit cu laudele.

 „Municipiul Iași a finalizat cu succes proiectul Oază de verdeață din cartierul nostru, o inițiativă ambițioasă prin care cinci terenuri abandonate și degradate din diferite cartiere ale orașului au fost transformate în spatii verzi moderne, accesibile tuturor cetățenilor. Proiectul a fost posibil grație finanțării europene nerambursabile și reprezintă un pas important în direcția unui oraș mai curat, mai sănătos și mai atractiv”

„Prin această investiție, Iașiul demonstrează că spațiile publice degradate pot fi recuperate și redate comunității, oferind locuri de recreere, joacă și relaxare pentru copii, familii și seniori deopotrivă”, se arată în comunicatul emis la finalizarea lucrărilor.

Probleme de la bun început cu proiectul primăriei. Investiția a fost lungită trei ani

Municipalitatea arată că la finalizarea proiectului orașul dispune de 5 scuaruri complet renovate, cu o suprafață totală reamenajată de peste 11 mp. Doar că investiția s-a dovedit a fi un eșec. Toate cele cinci spații ar fi trebuit să fie finalizate la 31 decembrie 2023, proiectul fiind estimat la un milion de euro. În tot acest timp, angajații din primarie care s-au ocupat de proiect au continuat să ridice sporuri.

Amenajarea așa-ziselor „oaze de verdeață” a fost anunțată cu mare tam-tam de catre primarul Mihai Chirica în 2019 cu imagini 3D, imagini menite să le arate ieșenilor cum vor fi acele terenuri dintre blocuri după finalizarea proiectului.

Con-Ted a lucrat încet și a încasat mai mult

Lucrările au fost efectuate de firma Con-Ted Company SRL, administrată de Cornel Brînză, care a mai beneficiat și de fonduri pentru proiectul de amenajare a zonei C.A. Rosetti. Din cauza ritmului lent de lucru, proiectul a fost blocat. Pentru a nu pierde banii europeni, primăria a transformat investiția în faza și a depus o cerere de finanțare pe altă axă de fonduri europene.

Astfel, de la cinci milioane lei, investiția a ajuns la zece milioane de lei, fiind finalizată abia anul acesta.

Echipamentele de joacă au fost livrate de o asociere de firme fomată din SC CNC Romcenter, David Mag Irones SRL și SC New Begining Constructions Company SRL, pentru 1,8 milioane de lei, cu tot cu TVA.

Primăria: „Lucrările și echipamentele se află în garanție”

La solicitarea 7IAȘI, municipalitatea a transmis prin purtătorul de cuvânt, Sebastian Buraga, că:  „Prin proiectul „Oază de verdeață din cartierul nostru – program comunitar de revitalizare a spațiilor publice abandonate/degradate de mici dimensiuni” au fost reabilitate 5 terenuri degradate: Scuar Butnari, Scuar Egalității, Scuar Bradului, Scuar Dacia și Scuar Romană.

Lucrările aferente fiecărui amplasament au fost recepționate în luna decembrie 2025, iar echipamentele instalate sunt în perioada de garanție. În acest moment, locațiile sunt gestionate de Primăria Municipiului Iași, iar pentru lucrările de întreținere se fac prin intermediul SC Servicii Publice Iași.

Pentru echipamentele degradate s-a efectuat deja analiza la fața locului și, conform contractului, cele aflate în garanție vor fi remediate de către constructor. De asemenea, este făcută deja notă de comandă pentru Servicii Publice să intervină în zonele care au fost afectate de ploile abundente de săptămâna trecută”

Vlad ROTARU

 

 

 

 

 

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here