Emerich Ienei, marele antrenor al fotbalului românesc, a decedat azi, la 88 de ani, din cauza unei comoții cerebrale, la locuința sa din Oradea, arată GSP.ro Sandu Boc, apropiatul lui Emerich Ienei, a confirmat informația pentru Gazeta Sporturilor. Ienei a intrat direct în legenda sportului rege de la noi și de pretutindeni.
Deține cea mai mare performanță din fotbalul românesc, ca antrenor, fiind cel care a condus Steaua București spre cucerirea celui mai important trofeu european la nivel de cluburi. Primul și singurul în 1986.
Ienei fost și selecționer al naționalei României, pe care a condus-o la un turneu final mondial, Italia ’90, și la Euro 2000, de fiecare dată „tricolorii” reușind să treacă de faza grupelor. Ca sportiv și antrenor la Steaua, a fost și cadru militar, el fiind înaintat în urmă cu câțiva ani la gradul de general de brigadă (o stea), în rezervă.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!















