A fost găsit trupul copilului dispărut în apele râului Bahlui

Trupul copilului de 14 ani, care a dispărut în râul Bahlui, în zona comunei ieșene Erbiceni, a fost găsit în această dimineață.

”În cursul zilei de 5 iunie 2025, reprezentanții Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Erbiceni au informat că trupul minorului dispărut în urmă cu trei zile a fost adus la suprafață de apele râului Bahlui, pe raza localității Sprânceana. Forțele SVSU aflate în zonă au intervenit prompt și au reușit extragerea acestuia din apă. La fața locului se află un echipaj de poliție, care efectuează cercetările legale necesare. Ca urmare a acestui eveniment, misiunea de căutare-salvare derulată de forțele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” al județului Iași în zona respectivă a fost încheiată”, au transmis reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Iași.

Incidentul s-a petrecut luni seară, 2 iunie 2025, când mai mulți copii din sat au mers la scăldat în apele râului Bahlu. Tânărul de 14 ani a intrat în apă împreună cu fratele său mai mic și cu alți doi băieți. Băiatulul a fost luat de curent și nu a mai ieșit la suprafață, iar fratele său mai mic a fost salvat la timp de unchiul lor și a fost resuscitat chiar la fața locului, cu ajutorul telefonic al unui medic de la dispeceratul ISU Iași.

Pe de altă parte, continuă căutările pe râul Siret – echipaje mobilizate la Stolniceni-Prăjescu

Misiunea de căutare a unei persoane posibil înecate, vazuta de cetățeni plutind pe albia râului, în râul Siret continuă în cursul zilei de 5 iunie 2025, în zona comunei Stolniceni-Prăjescu, județul Iași.

Pentru desfășurarea operațiunii, au fost mobilizate forțe și mijloace din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” al județului Iași, respectiv: o autospecială complexă de primă intervenție (ACPI), o ambarcațiune și un echipaj de prim ajutor calificat SMURD din cadrul Secției de Pompieri Pașcani, format din 7 pompieri militari.

Căutările sunt îngreunate de curenții puternici și de vizibilitatea redusă din zona de intervenție, însă echipajele operative acționează în teren cu mijloacele specifice pentru localizarea persoanei dispărute.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here