Radu Mihoc, fost regizor la Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, instituția aflată în subordinea Primăriei Iași, a înființat în prima parte a lunii iulie o firmă de construcții.
După numai câteva zile, societatea acestuia a primit prin încredințare directă contracte chiar de la instituția unde a fost angajat până de curând.
Firma are sediul social într-un apartament dintr-un bloc din Brașov, iar datele de contact – număr de telefon și adresa de e-mail, sunt ale regizorului Radu Mihoc.
În mai puțin de o lună, în intervalul 27 iulie – 25 august 2026, firma lui Mihoc, Mirage Hub 360 SRL, a primit de la instituția de cultură trei contracte în valoare totală de 90.000 lei pentru lucrări de reparații și hidroizolație, îmbrăcarea pereților și a podelelor sălii de spectacole și amenajarea pardoselii din biroul managerului.
Mihoc spune că nu mai activează de doi ani la Casa de Cultură, însă a refuzat să explice de ce a ajuns să colaboreze cu fostul angajator. „Nu știu, domnule!”, a fost singura reacție a regizorului Radu Mihoc.
Firma Mirage Hub 360 SRL a fost înființată în 10 iulie 2026. Câteva zile mai târziu, pe 27 iulie, a încheiat primul contract, prin încredințare directă, cu Casa de Cultură „Mihai Ursachi” pentru lucrări de reparații și hidroizolații anexe acoperiș, în valoare de 29.000 lei, sumă fără TVA.
Circa două săptămâni mai târziu, pe 13 august 2026, firma regizorului a primit de la aceeași instituție un alt contract, tot prin încredințare directă în valoare de 10.000 lei. De această dată, Mirage Hub 360 SRL urma să se ocupe de lucrări de amenajare pardoseală în biroul managerului Maria Bilașevschi.
Zilele trecute, pe 25 august 2026, societatea înființată de Radu Mihoc a prins un alt treilea contract de la Casa de Cultură „Mihai Ursachi”. De data aceasta a fost vorba de lucrări de îmbrăcare a podelelor și pereților din sala de spectacol, contract cu o valoare de 50.000 lei.
În total, în mai puțin de o lună firma recent înființată de regizorul ieșean a încheiat contracte de 89.000 lei cu fostul său angajator, Casa de Cultură a Primăriei Iași.
Firmă este înregistrată în Brașov. Singurele contracte publice sunt în Iași
Firma este înregistrată în Brașov și are ca obiect de activitate lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale. Societatea are sediul social într-un apartament din strada Nucului, cartierul Noua din municipiul Brașov, într-un bloc nou de apartamente.
Datele de contact ale societății, numărul de telefon și adresa de e-mail, aparțin regizorului Radu Mihoc.
Contractele încheiate cu Casa de Cultură a primăriei ieșene sunt singurele cu fonduri publice parafate până acum de firma de construcții a regizorului de teatru.
Regizorul Mihoc despre contracte: „Nu știu, domnule”
Întrebat de 7IAȘI despre contractele încheiate cu Casa de Cultură din Parcul Copou, Radu Mihoc nu a dorit să comenteze cum a ajuns ca firma sa nou înființată să obțină contracte de lucrări chiar la fostul angajator.
„Nu mai sunt de doi ani la Casa de Cultură, de când m-am mutat din Iași. Nu știu, domnule. Nu știu, domnule (despre contracte-n.r.)”, a spus acesta.
Maria Bilașevschi, actualul director al Casei de Cultură „Mihai Ursachi” nu a răspuns apelurilor telefonice ale jurnaliștilor 7IAȘI pentru a comenta situația.
Mihoc a colaborat în trecut și cu Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Iași ca actor. El a fondat Teatrul Mirage, care a activat la Casa de Cultură.
Schimbări la casa de cultură a Primăriei Iași
Pe site-ul instituției de cultură, numele lui Radu George Mihoc figurează încă în secțiunea „echipa de conducere”, îndeplinind funcția de regizor artistic. Informațiile de pe pagina de internet nu sunt însă actualizate. Din primăvara acestui an a fost numită pe funcția de director Maria Bilașevschi. Aceasta l-a înlocuit pe Adrian Rosentzveig (Adi Cristi), care a ieșit la pensie.
Anterior, Maria Bilașevschi ocupa funcția de șef birou programe culturale, ea fiind și președinte al Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Iași.
Vlad ROTARU















