O femeie care a cumpărat un pistol cu apă de pe internet a fost amendată în Elveția și condamnată la 5 zile de închisoare

Mia, o femeie din Ticino, Elveția, a fost sancționată cu o amendă de 165 de euro pentru importul unui pistol de jucărie considerat o replică ilegală a unei arme de foc. Jucăria, un pistol de apă roz cumpărat cu 2,78 franci elvețieni, circa 3 euro, a fost confiscată de vama elvețiană, iar femeia a fost acuzată de încălcarea legii stricte privind armele de foc, relatează Swiss Info și postul public RTS. Amenda a fost, ulterior, suspendată, arată Libertatea. 
Mia a achiziționat online de la Shein o jucărie de plastic roz, în valoare de 3,04 euro. Produsul, care urma să fie folosit ca accesoriu pentru un costum de carnaval, nu a ajuns la destinatar, fiind confiscat de vama elvețiană.

Autoritățile au considerat că pistolul pe apă este o replică ilegală a unei arme de foc. Conform legii elvețiene, chiar și jucăriile care seamănă cu armele de foc sunt supuse unor reglementări stricte. Importul sau afișarea publică a unor astfel de obiecte poate fi tratată la fel ca un delict legat de arme adevărate.

Femeia a fost inițial condamnată la 5 zile de închisoare, pedeapsă care a fost ulterior comutată într-o amendă de 150 de franci elvețieni (165 de euro) cu suspendare, datorită intervenției avocatului său.

„Sistemul de justiție s-a implicat într-un caz legat de un pistol pe apă. Unde este bunul-simț?”, a declarat femei pentru postul public elvețian RTS. Astfel de replici ale armelor de foc au dus de-a lungul timpului la incidente serioase în Elveția. În mai 2025, un adolescent de 15 ani din cantonul Zurich a provocat o operațiune de amploare a poliției, după ce a utilizat un pistol pe apă care semăna izbitor cu o armă reală, mai arată Libertatea.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here